Достапни линкови

Хаг:Преговорите за Асанж не смеат да прекинат


Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хаг изјави дека мора што е можно поскоро да се рестартираат преговорите со Еквадор за основачот на Викиликс Џулијан Асанж. Асанж се обидува да ја избегне англиската екстрадиција во Шведска поради обвиненуја за сексуални злосторства. Тој закрила најде на 19 јуни во амбасадата на еквадор во Лондин. Асанж му понуди и азил но Британија соопшти дека ќе го уапси во моментот кога Асанж ќе згазне надвор од територијата на амабасадата.
XS
SM
MD
LG