Достапни линкови

Алијев се соочува со меѓународни критики


Претседателот на Азербејџан Илхам Алијев
Претседателот на Азербејџан Илхам Алијев се соочува со растечка меѓународна критика откако помилува еден армиски офицер кој беше осуден на доживотен затвор за убиство на ерменски воен офицер. Рамил Сатафов беше осуден за убиство на ерменскиот полковник Гурген Маргариан, за време на јазичен курс како дел од програмата на НАТО за Партнерство за мир.
Европската унија, ОБСЕ, САД, Русија и Унгарија изразија загриженост и разочарување од одлуката за помилување.
XS
SM
MD
LG