Достапни линкови

Украина- Новинарите повикаа „Стоп за цензурата“


Десетина новинари во Укрина на прес конференцијата на претседателот Виктор Јанукович, станале од нивните места во знак на протест против цензурата во медиумите. Додека Претседателот зборувал за слободата на печатот тие развиориле постери против владината цензура. Јанукович зборувал на отварањето на светскиот новинарски конгрес во Киев. Кога тој го започнал говорот, новинарите почнале да извикуваат „Стоп за цензурата“. Јанукович не рагирал на протестот, а нема ни рекација од неговиот кабинет. Медиумсите здруженија велат дека медиумската слобода е загрозена откакао Јанукович дојде на власт во 2010.
XS
SM
MD
LG