Достапни линкови

Мисијата во Сирија „скоро невозможна“


Лакдар Брахими
Новиот пратеник на Обединетите нации и Арапската лига за Сирија Лакдар Брахими стархува дека неговата мисија за постигнување дипломатско решение во 17 месечниот конфликт била скоро невозможна. Овој алжирски дипломат беше наименуван откако неговиот претходник Кофи Анан во минатиот месец поднесе оставка, наведувајќи дека разликите меѓу големите сили во Советот за безбедност на Обединетите нации спречувале да се дојде до единствен меѓународен одговор на сиријската криза.
XS
SM
MD
LG