Достапни линкови

Саркисјан-Ерменија е подготвена за евентуална војна со Азербеџан


Ерменскиот претседател Серж Саркисјан
Ерменскиот претседател Серж Саркисјан изјави дека неговата земја е подготвена да се бори и да победи во било која војна предизвикана од нивниот сосед и противник Азербеџан. Според него, Ерменија не сака војна, но не ја исклучува можноста дека Баку ќе наметне таков конфликт.
Изјавата на Саркисјан беше по повод одбележувањето на независнота на Нагорно Карабах, кој е контролиран од етничките Ерменци во Азербеџан.
XS
SM
MD
LG