Достапни линкови

Египет- водителките на ТВ можат да носат фереџе


Илустрација.
Египетскaта државна телевизија ја укина повеќегодишната забрана водителките да не смеат да носат фереџе.
Фатма Набил е првата жена која по пауза од половина век ги прочитала пладневните вести со покриена глава. Власта во Египет по соборувањето на Хосни Мубарак ја освои исламистичкото движење Муслиманско братство, а нивниот припадник Мохамед Морси во јуни беше избран за претседател.
Од телевизијата сооптшуваат дека појавувањето на Набил ќе охрабри многу жени кои сакале да носат вел да го сторат тоа, тие досега не го сториле тоа плашејки се да не ја изгубат работата.
XS
SM
MD
LG