Достапни линкови

Украина го критикуваше амбасадорот на ЕУ во земјата


Жозе Мануел Пинто Тешеира
Министерството за надворешни работи на Украина го критикуваше амбасадорот на Европската унија во заминување за неговите неодамнешни коментари за политичката ситуација во земјата. Во интервјуто пред неколку денови Жозе Мануел Пинто Тешеира кој ги помина последните четири години како главен дипломат на ЕУ за Киев, ја критикуваше владата за затварањето на поранешниот премиер Јулија Тимошенко, како и последните измени на изборниот закон.
Портпаролот на украинското министерство за надворешни работи Олех Волошин изјави дека Тешеира само крева врева, и рече дека на местто на тешеира ќе дојде „апсолутно поинаква личност“.
Следниот амбасадот на ЕУ во Киев е полскиот дипломат Јан Томбински, кој претходно работел како амбасадор во Франција, Словенија и Босна и Херцеговина, а Тешеира оди во западна Африка.
XS
SM
MD
LG