Достапни линкови

ХРВ- Клинтон да изврши притисок врз Индонезија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон.
Хјуман рајтс воч повика американскиот државен секретар Хилари Клинтон да изврши притисок врз индонезиската влада поради се поголемата верска нетолеранција во земјата на коja властите не успеваат адекватно да одговорат. Клинтот денеска треба да ја посети Индонезија.
Групите за човекови права во Индонезија велат дека насилството врз малцинствата ескалира од 2008 година наваму. Во февруари 2011 година, 1.500-те припадници на муслиманската секта Ахмадииах запалија две цркви и ограбија една третина во градот Темангунг на островот Јава, за освета што таму еден христијанин беше осуден на смрт поради навреда на исламот.
XS
SM
MD
LG