Достапни линкови

Иран-нуклеарниот реактор во Бушер работи со полн капацитет


Нуклеарната централа Бушер
Иранските власти соопштија дека реакторот во нуклеарната централа Бушер работи со полн капацитет од 1000 мегавати. Реакторот за прв пат беше ставен во погон минатата година со минимален капацитет.
Иран ја изгради нуклеарната централа со помош од Русија.
XS
SM
MD
LG