Достапни линкови

Кина со намалена производствена активност


Најновите податоци покажуваат дека производствената активност на Кина опаднала во август поради намалениот број на нарачки. Но, според анализата на владата има знаци дека Кина се опоравува од најдлабоката криза која ја погоди земјата. Владините мерки имале ефект со домашните инвестиции и зголемувањето на потрошувачката во јули.
Економскиот раст на Кина падна на 7,6 насто во првиот квартал од годинава.
XS
SM
MD
LG