Достапни линкови

Обама загрижен поради помилувањето на убиец во Азербеџан


Aамериканскиот претседател Барак Обама
Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Барак Обама е длабоко загрижен откако азербеџанскиот претседател го помилува војникот Рамил Сафаров кој застрела еден негов колега од Ерменија. Според него, одлуката на Илхам Алиев е спротивна на напорите за намалување на тензијата во регионот и на промовирањето на помирување.
Вашингтон исто така побара објаснување од Будимпешта зошто властите одлучиле да го екстрадираат Сафаров во Азербеџан.
XS
SM
MD
LG