Достапни линкови

Турција ја отфрли можноста за создавање заштитни зони во Сирија


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја отфрли можноста за создавање заштитени зони за населението во Сиријa. Ердоган за телевизијата Канал Турк изјави дека не можат да го направат тоа без резолуција на Советот за безбедност.
Тој напоменал дека Турција е на страната на сирискиот народ, а не на режимот на Башар ал Асад, кој според него е „политички мртовец“.
XS
SM
MD
LG