Достапни линкови

Березовски го загуби случајот против Абрамович


Борис Березовски, Лондон 31.08.2012.
Рускиот олигарх Борис Березовски го загуби случајот вреден 6 милијарди долари против неговиот поранешен партнер, тајкунот Роман Абрамович. Вишиот суд во Лондон денеска го отфрли обвинението поднесено од Березовски за тоа дека сопственикот на фудбалскиот клуб „Челзи“ Абрамович му ги продал неговите акции во руската нафтена компанија „Сибнефт“ под нивната вистинска вредност. Березовски и Абрамович потрошија над 158 милиони долари за армијата адвокати, вклчучени во процесот.
XS
SM
MD
LG