Достапни линкови

Иран го отфрли извештајот на МААЕ


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад
Иранските власти го отфрлија извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија во кој се обвинува Техеран за интензивирање на активностите за збогатување ураниум. „Објавувањето на овој извештај во време кога во Техеран се одржува самит на Движењето на неврзаните не значи ништо друго, освен дека се работи за политички потег“, оцени иранскиот пратеник Казем Џалали. Иран постојано ги отфрла западните обвинувања дека се обидува до развие нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG