Достапни линкови

Уапсени онлајн администраторите на белоруската опозиција


Центарот за човекови права „Пролет“ во Белорусија соопшти дека од белоруското КГБ биле уапсени администраторите на интернет заедницата на белоруската опозиција.
Станува збор за Роман Праташевиќ, Андреј Ткачиј, Суари Бијаспали, Павел Јетскиев и Алек Шрамук.
Нивните станови се претресени, некои компјутери се конфискувани.
Освен Јетскиев, кој добил 5 дена затвор за хулиганство, другите се ослободени по неколку часа распит во полицијата.
XS
SM
MD
LG