Достапни линкови

Лондон - Березовски против Абрамовиќ


Роман Абрамовиќ
Судот во Лондон денеска треба да донесе пресуда за спорот меѓу два руски тајкуни. Имено, 66 годишниот Борис Березовски, поранешен брокер на Кремљ кој сега е во егзил во Велика Британија, го обвини 45 годишниот мултимилијардер Роман Абрамовиќ, за кого вели дека бил негов протиже, оти ги продал неговите акции во Сибнефт под цена.
Березовски за оштета бара 4,8 милијарди долари. Абрамовиќ, познат и како сопственик на фудбалскиот клуб Челзи, ги отфрли обвиненијата
XS
SM
MD
LG