Достапни линкови

Пентагон најави правни мерки против авторот на „Нема лесен ден“


Пентагон соопшти дека ја разгледува можноста за преземање на правни мерки против поранешната американската морнарица SEAL поради издавање на книга во која детално е опишана операцијата во која загина Осама Бин Ладен. Главниот адвокат на Пентагон изјави дека авторот на книгата - "Нема лесен ден" - го прекршил договорот да не се откриваат воени тајни. Книгата не била проверени од страна на владините агенции со што многу тајни излегоа во јавноста. Книгата ќе биде пуштена во продажба следната недела, но копии од истата веќе се појавија. Напишани под псевдонимот "Марк Овен," книгата се разликува од претходните извештаи понудени од страна на администрацијата на претседателот Барак Обама, по тоа што во неа се тврди дека поранешниот лидерот на Ал Каеда не бил вооружен кога беше убиен во рацијата во мај минатата година.
XS
SM
MD
LG