Достапни линкови

НАСА лансираше два сателити до Ван Ален


НАСА лансираше беспилотна ракета која носи два сателити кои треба да го проучат зрачењето на појасите на Земјата. Ракетата Атлас 5 беше лансирана рано утрово од Кејп Канаверал. Двата радиоактивни појаси на Земјата познати како Ван Ален, се наоѓаат илјадници милји во вселената, но се одржуваат во место од страна на магнетното поле на нашата планета. Ова е прв пат два сателити да орбитира во тандем среде зрачењето на појаси. Сателитите се дизајнирани две години да издржат космички зраци.
XS
SM
MD
LG