Достапни линкови

Дијалог Белград-Приштина за мир во регионот


Потпретседателката на новата српска Влада Сузана Грубјешиќ.
Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска во Брисел се сретна со потпретседателката на новата српска Влада Сузана Грубјешиќ. По средбата двајцата соговорници порачаа дека дијалогот Белград-Приштина е важен за мирот и стабилноста на целиoт регион.
Српската вицепремиерка побара „уште утре“ нејзината зeмја да добие датум за почеток на преговори за членство во Унијата, додека комесарот порача дека тоа е можно откако Србија ќе исполни повеќе услови од кои клучниот е дијалогот со Косово.
XS
SM
MD
LG