Достапни линкови

Француските власти и денеска протеруваат Роми


Стотина Роми, меѓу кои и дваесет деца денeска се протерани од нивните живеалишта во Марсеј, соопштија француските власти. Освен во Марсеј, имало протерување на 64 Роми во околината на Париз,

Протерувањето во Марсеј уследило после две предупредувања од страна на судот, Ромите да ги напуштат нивните станови. Француските власти вчера протераа неколку стотина станари и од северен Париз.

ОН повика француските власти да ги почитуваат европските и меѓународните норми за човекови права и недискриминација.
XS
SM
MD
LG