Достапни линкови

Самит на неврзаните во Техеран


Самит на неврзаните. Техеран, 30.08.2012
Иран е домаќин на лидерите на земјите членки на Движењето на неврзаните. На дводневниот самит што започнa денеска во Техеран, меѓу другото, ќе се расправа и за кризата во Сирија, нуклеарното разоружување и човековите права. Според организаторите, на самитот учествуваат 36-мина шефови на држави или влади, како и генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун. Во Техеран допатува и египетскиот претседател Мохамед Морси, што е прва посета на еден лидер на Египет од исламската револуција во 1979-та година.
Самит на неврзаните. Техеран, 30.08.2012
Самит на неврзаните. Техеран, 30.08.2012
XS
SM
MD
LG