Достапни линкови

Заложничката драма во Грузија продолжува


Грузискиот претседател Михаил Саакашвили вети дека ќе спречи прелевање на нестабилноста од соседните земји во Грузија. Тој, повикувајќи се на разузнавачки извештаи, изјави дека повеќето од милитантите кои држеа заложници во клисурата Лопота на границата со Русија се убиени.

Грузиското министерство за внатрешни работи претходно соопшти дека 11 милитанти биле убиени во операцијата за ослободување на заложниците во близина на границата со Русија. Во операцијата загинале тројца грузиски војници, а петмина биле повредени. Активностите за ослободување на заложниците продолжуваат.

Милитантите веројатно влегле во Грузија од немирната руска Република Дагестан. Мотивите за земањето заложници сè уште се непознати.
XS
SM
MD
LG