Достапни линкови

Разговори Јапонија - Северна Кореја по пауза од 4 години


Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун
Владини претставници од Јапонија и Северна Кореја по пауза од 4 години денеска одржаа разговори. Разговорите биле фокусирани на враќањето на посмртните останки на јапонски државјани кои загинале на Корејскиот полуостров за време на Втората светска војна. Јапонија го покренала и прашањето за киднапирањето на јапонски државјани од страна на Пјонгјанг во 70-тите и 80-тите години. Пјонгјанг го призна киднапирање на 13 јапонски државјани кои потоа биле обучувани за шпиони. Северна Кореја во 2008-та вети дека ќе ги преиспитува киднапирањата, но не го направи тоа.
XS
SM
MD
LG