Достапни линкови

Параолимпијадата и официјално стартува во Лондон


Британската кралица Елизабета денеска официјално ќе ги отвори летните Пара-олимписки игри во Лондон.
На Параолимпијадата учествуваат 4200 спортисти од 166 земји. Тие се натпреваруваат во 20 спортски дисциплини, а ќе завршат на 9 септември.
Првите игри за лица со физички ограничувања се одржаа во 1960 во Рим но за „духовен дом“ се смета Англија каде за прв пат се органзираа натпревари во 1948 година.
XS
SM
MD
LG