Достапни линкови

Егзекутирани 21 осуденик во Ирак


Ирачките власти егзекутираа 21 осуденик, виновни за тероризам. Министерството за правда соопшти дека егзекуциите биле извршени во понеделникот наутро. Меѓу погубените имало и три жени. Амнести интернешенел во јули соопшти дека Ирак досега оваа година егзекутирал најмалку 70 луѓе, во споредба со вкупно 68 во 2011 година.
XS
SM
MD
LG