Достапни линкови

Владина делегација во посета на САД и Канада


Macedonia -- Prime Minister Nikola Gruevski meets with the US Deputy Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs, Philip Reeker, 21Aug2012
Делегација на македонската влада, предводена од премиерот Никола Груевски, од денеска ќе престојува во политичко економска посета на Соединетите држави и Канада, соопшти владината прес служба. Во рамките на посетата Груевски ќе присуствува на Конвенцијата на Републиканската партија во градот Тампа, како и на Конвенцијата на Демократската партија во градот Шарлот. Посебен аспект на посетата претставува економскиот дел, при што владината делегација, во чиј состав се и заменик премиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, министерот за привлекување странски инвестиции Бил Павлески и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Виктор Мизо, ќе ги презентира можностите за странските инвеститори во Македонија.
XS
SM
MD
LG