Достапни линкови

Христијански свештеници избегаа од Сирија


Христијански архиепископ избега од Сирија откако неговите канцеларии беа вандализирани при минатонеделните судири меѓу бунтовниците и про-владините сили во најголемиот град во земјата. Медиумите во Ватикан јавија дека архиепископот Жан Клемент Жанбарт ја напуштил земјата заедно со неколкумина колеги во четвртокот по немирите, откако “група непознати лица прогласиле религиска војна со цел да го вовлечат населението во сектариански конфликт”.
XS
SM
MD
LG