Достапни линкови

Гринпис против експлоатација на нафта од Арктикот


Активист на Гринпис се искачува на нафтен аплатформа.
Активисти на Гринпис по втор пат во последните неколку дена протестираат против руското производството на нафта во Арктикот. Четиринаесет активисти на меѓународната еколошка организација пресретна брод што пренесува работници кои работат на нафтена платформа во Арктикот. Активистите на Гринпис се искачиле на нафтена платформа. Рускиот нафтен гигант во државна сопственост Гаспром екплоатира нафта од Арктикот, а екологистите предупредуваат дека тоа може да има катастрофални последици поради екстремните услови на Арктикот и недостаток на технологија за да се справи со можно изливање на нафтата.
XS
SM
MD
LG