Достапни линкови

Пронајдени 17 обезглавени тела во Хелманд


Официјални претставници во Авганистан соопштија денеска дека во провинцијата Хелманд пронашле обезглавени тела на 17 лица, меѓу нив и на две жени. Портпаролот на локалната администрација во Хелманд, Даут Ахмади, изјави дека кој е одговорен за егзекуцијата. Талибанските бунтовници ги убиваат оние авганистанци за кои сметаат дека соработуваат со авганистанските или американските сили. Исто така во Хелманд 10-мина авганистански војници биле убиени во напад на еден контролен пункт, а 5-мина војници изчезнале, но не е јасно дали биле киднапирани или доброволно си заминале со напаѓачите. Во Меѓувреме, НАТО соопшти дека во провинцијата Лагман, лице во авганистанска воена униформа убило двајца НАТО војници.
XS
SM
MD
LG