Достапни линкови

Пронајдени нови 200 мртви тела во Сирија


Сириската опозиција соопшти дека се пронајдени над 200 мртви тела во близина на Дамаск, обвинувајќи ги владините трупи за „масакрот“. Телата биле пронајдени во куќи и подрумски засолништа во Дараја по нападите на сириската армија. Државната телевизија,пак, јавува дека Дараја е „исчистена од терористички остатоци“ Сирискиот претседател Башар Ал Асад по состанокот со иранската делегација во Дамаск вети дека по секоја цена ќе ги победи, како што ги нарече, „странските заговори насочена против неговата земја“.
Од почетокот на август во Сирија загинале повеќе од 4.000 луѓе, што го прави најкрвав месец од почетокот на конфликтот пред 17 месеци.
XS
SM
MD
LG