Достапни линкови

Дваесет години дипломатски односи меѓу Македонија и Турција


Претседателот Ѓорге Иванов на Ифтар вечера со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган Истанбул, Турција.
Претседателот Ѓорѓе Иванов по повод 20-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Македонија и Турција испрати писмо до турскиот претседател Абдула Ѓул. Во него констатира дека во тие 20 години вкупните односи и соработката меѓу двете пријателски земји континуирано и успешно се градеа, унапредуваа и продлабочуваа.
Димпломатските односи меѓу Република Македонија и Република Турција се воспоставени на 26 август 1992 година.
XS
SM
MD
LG