Достапни линкови

Брод со илегални имигранти се преврте во близина на Кипар


Мал брод, за кој се претпоставува дека превезувал имигранти потона во близина на брегот на Северен Кипар, јави кипарско- турското радио.
Бројот на патници на бродот е непознат. Двајца турски локални рибари за кои постои сомневање дека се занимавале со шверц на имигранти се уапсени.
Спасувачките екипи открија тела на шест лица. Две од телата се на деца, а други две се на жени. Кај еден од труповите е пронајден сириски пасош.
Се претпоставува дека бродот испловил од сириско пристаниште. Започната е истрага за утврдување на причините за несреќата.
XS
SM
MD
LG