Достапни линкови

Техеран од денеска домаќин на Самитот на неврзаните


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад.
Иран од денеска е домаќин на самитот на 120 земји во развој. Околу 35 шефови на држави и влади ќе присуствуваат на самитот на Движењето на неврзаните земји, чие членство се протега од развиени гиганти како Индија до мали земји како Карибите. На списокот на гости се наоѓа и генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, кој се спротивстави на дипломатски притисок за бојкот на настанот откако иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го повтори својот став дека Израел е „канцероген тумор“ за кој нема место на Блискиот Исток. Минатата недела американскиот Стејт департмент изјави дека Иран не „заслужи“ да биде домаќин на настанот. Самитот завршува на 31 август.
XS
SM
MD
LG