Достапни линкови

Сириската опозиција бара помош од ОН и Арапската лига


Главната сириска опозициска група побара од Обединетите Нации и Арапската лига да интервенира и а спречи „катастрофа“ во централниот дел на покраината Хомс.Член на сирискиот национален совет изјави дека жителите на Хомс веќе 80 дена се под опсада од безбедносните сили и сите патишта се отсечени.Во Хомс каде што започнаа битките против режимот на сирискиот претседател Басар Ал Асад минатата година во последниве неколку месеци се забележани најжестоките битки меѓу војниците на Асад и бунтовниците. Арапската Лига денеска е домаќин на средбата на сириската опозиција во обид да се изнајде заедничка програма за обединување на противниците на режимот на Асад.
XS
SM
MD
LG