Достапни линкови

Временска прогноза - Портокалова фаза


Денеска не очекува сончево и многу топло време со мала локaлна облачност и со слаб ветер од променлив правец. Температурата ќе се движи од 34 до 42 степени.
Во Скопје слично време, со температура до 40 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 8.
Пет региони, скопскиот, југоисточниот регион, полошкиот, охридско - преспанскиот, осоговско- малешевскиот, денеска се зафатени со топлотен бран од портокалова фаза, додека пелагонискиот е во жолта фаза.

Министерството за здравство порачува да се почитуваат мерките за намалување на ризиците од високите температури.
XS
SM
MD
LG