Достапни линкови

Меркел сака Грција да остане во еврозоната


Ангела Меркел и Андонис Самарас, Берлин, 24.08.2012.
„Сакаме Грција да ги исполни обврските. Нема да донесуваме никакви заклучоци пред да биде готов извештајот на тројката“, изјави германската канцеларка Ангела Меркел по денешната средба во Берлин со грчкиот премиер Андонис Самарас. Таа додаде дека на Грција и треба поддршка. „Еврото е повеќе од парична единица. Тоа е идеја за обединета Европа. Сакаме Грција да остане во еврозоната“ нагласи Меркел.
XS
SM
MD
LG