Достапни линкови

Надежи пред состанокот за нуклеарната програма на Иран


Али Асгар Солтанија
Иранскиот амбасадор во Меѓународната агенција за атомска енергија Али Асгар Солтанија изрази надеж дека на денешниот состанок во Виена ќе биде постигнат напредок во преместувањето на несогласувањата околу контроверзната нуклеарна програма. Западните сили се сомневаат дека зад Техеран се обидува да развие нуклеарно оружје и оти за таа цел инсталира повеќе постројки за збогатување ураниум. Затоа тие бараат од Иран да дозволи контрола на постројките.
XS
SM
MD
LG