Достапни линкови

Парламентарните избори во Белорусија без главните опозиционери


Посматрачката мисија на ОБСЕ, на чело со Антонио Милошоски
Централна изборна комисија на Белорусија соопшти дека за престојните парламентарни избори, што ќе се одржат на 23-ти септември, се регистрирани 362 кандидати, за 110-те места во парламентот. 124 кандидатури биле одбиени, а меѓу нив е и еден од водечките опозициски политичари, Александар Милинкевич. Според комисијата, на неговата кандидатура, повеќе потписи од подржувачите биле невалидни. Милинкевич најви жалба.
XS
SM
MD
LG