Достапни линкови

Денеска во Осло пресуда за Брејвик


Судот во Осло денеска треба да му ја изрече пресудата на Андерс Брејвик, кој во минатата година уби 77 луѓе во Норвешка. Клучно е дали тој ќе биде прогласен за пресметлив или не. Доколку биде одлучено дека е пресметлив, може да добие максимална казна затвор од 21 година, која може да биде и продолжена доколку се утврди дека е опасен по општеството. Ако Брејвик биде прогласен за непресметлив, тогаш ќе биде сместен во психијатриска установа.
XS
SM
MD
LG