Достапни линкови

Уапсен шефот на најголемата банка во Виетнам


Полицијата во Виетнам го уапси шефот на една од најголемите банка во земјата, како дел од проширувањето на истрагата за финансиски криминал. Комерцијална банка на Азија соопшти дека е запрено кредитирањето поради проблеми во банката, но дека институцијата си работи нормално. Како што јавуваат агенциите, нервозни клиенти веќе почнале да ги повлекуваат парите од банката.
Шефoт на банката Лу Хуан Хај бил уапсен синоќа поради кршење на државните прописи и "предизвикување тешки последици."
Неколку дена претходно, ко-основачот на банката Нгуен Дук Кен беше уапсен поради наводите за "нелегална трговија."
XS
SM
MD
LG