Достапни линкови

Амнести- жителите во Алепо се соочуваат со ужас


Жителите на сирискиот град Алепо се соочуваат со „ужас“, како што се зголемува „бесот“ меѓу владините сили и бунтовниците, соопшти Амнести интернешнал. Во извештајот, објавен денеска, од организацијата велат дека најголеми виновници за цивилните жртви се владините сили кои користат „непрецизно оружје“ како бомбии, артилериски гранати и минофрлачи, додека бунтовничките сили најмногу се борaт со оружје со краток опсег, но и тие се виновни за живилни жртви. Во извештајот се вели и дека најголем број од цивилните жртви се убиени додека чекале во редици за леб и вода.
„Тие живеат во страв од следниот напад“, стои во извештајот.
XS
SM
MD
LG