Достапни линкови

Во судир со курдски герилци во Турција загинаа 21 лице


Хакари -Турција
Турските власти соопштија дека 16 курдски герилци и 5 турски војници загинаа во борбите во југо-источна Турција.
Бунтовниците подметнале бомби на патот во областа Хакари додека поминувале воени возила и оптвориле оган врз нив.
Војската потоа организирала контранапад.
Во 30 годишниот конфликт меѓу герилците на Курдската Работничка Партија и турските сили за безбедност загинаа 40 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG