Достапни линкови

Самит на неврзаните во Техеран


Шефот на иранската дипломатија Али Акбар Салехи.
Триесетина шефови на држави и влади на 30 и 31 август ќе присуствуваат на Самитот на неврзаните во Техеран. Иранските власти со овој состанок сакаат да покажат дека не успеално изолирањето на Иран, порадни неговата нуклeарнa програма. Од вкупно 120 члeнки, досега учеството го потврдиле 100, а 30 од нив ќе бидат преставени на највисоко ниво од претседатели или премиери, изјави шефот на иранската дипломатија Али Акбар Салехи.
Новиот египетски претседател Мохамер Морси ќе му го предаде на Иран преседателството со Движењето на неврзаните. Тоа ќе биде прва посета на египетски претседател на Техеран од исламската револуција во 1979-та. Преседавањето со Движењето на неврзаните трае три години.
XS
SM
MD
LG