Достапни линкови

Нов топлотен бран во Македонија


Охридско Езеро
По најавата за нов топлотен бран во Македонија до крајот на неделава, со температури од околу четириесет степени, Комисијата при Министерството за здравство ги повтори препораките за заштита на здравјето на граѓаните. Во текот на денешниот ден се очекува делови на земјата да бидат зафатени со температури кои ја дефинираат жолтата фаза, односно алертна фаза, кога постои потенцијална опасност по здравјето на луѓето, се вели во соопштението од Комисијата.
XS
SM
MD
LG