Достапни линкови

Меркел во посета на Молдавија


Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска треба да допатува во официјална посета на Молдавија, што се интерпретира како подршка на аспирациите на земјата за европски интеграции. Меркел ќе се сретне со премиерот Влад Филат и со претседателот Николае Тимофти. Канцаларот со лидерите ќе разговара за подобрување на врските на Молдавија со Европската унија како и за статусот на преговорите во врска со регионот Трансдниестер.
XS
SM
MD
LG