Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН расправа за Косово


Шефот на УМНИК Фарид Зариф.
ОН треба да го оживеат политичкиот процес на Косово и да се продолжи со дијалогот меѓу Приштина и Белград, рече шефот на УМНИК Фарид Зариф на денешната седница на Советот за безбедност посветена на Косово.
Тој го претстави извештајот за Косово кој се однесува на периодот 16 април -15 јули. Зариф имал средба со новите власти во Србија. Шефот на УМНИК изјави дека се надева оти во наредниот период меѓународните актери нема да пропуштат прилика за да допринесат за решавање на клучните проблеми во Косово. Тој апелираше до меѓународната заедница да влиаје на двете страни да продолжат до дијалогот.
XS
SM
MD
LG