Достапни линкови

Лавров-во Сирија треба да се создадат услови за дијалог


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека единствено нешто што треба да направат странските „играчи“ во Сирија е да создадат услови за дијалог меѓу сириската влада и борците на опозицијата. Неговата изјава е коментар на изјавата на американскиот претседател Барак Обама, кој предупреди дека употребата на хемиско оружје од страна на сирискиот режим ќе значи „црвена линија“. Обама предупреди дека сирискиот режим ќе се соочи со „огромни последици“ ако Дамаск употреби хемиско оружје. Лавров денеска во Москва имаше средба со сирискиот заменик-премиер Кадри Џамил.
XS
SM
MD
LG