Достапни линкови

Почина премиерот на Етиопија


Мелес Зенави
Премиерот на Етиопија Мелес Зенави, починал синоќа на 57-годишна возраст. Зенави беше во болница од минатиот месец, но не беа објавувани информации за неговата здравствена состојба. ПОранешниот лидер на герилците, Зенави, беше на чело на Етиопија од соборувањето на воената хунта во 1991-ва година. Државната телевизија објави дека функцијата премиер сега привремено ја превзема министерот за надворешни работи .
XS
SM
MD
LG