Достапни линкови

Украина- протести против „русификација“


Полицијата во украинскиот град Каркив се справува со демонстрантите кои протестираат додека пратеници гласаат за законот со кој треба да му се дозволи на рускиот јазик да се користи како регионален јазик. Стотици демонстранти извикуваат „Срамота“; „ Не за русификација“, Претседателот Виктор Јанукович порано овој месец го потпиша законот со кој рускиот јазик е официјален јазик во регионите каде на руски зборува мнозинството од населението. Ваквиот чекор разлути многу Украинци кои сметаат дека на ваков начин се нарушува суверенитетот на државата.
XS
SM
MD
LG