Достапни линкови

Стурнарас - не секам да ме обесат на Синтагма


На Грција и се заканува исклучување од еврозоната ако не ги намалиме расходите како што бараат меѓународните кредитори, изјави грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас во интервју за „То Вима“.
Тој информира дека наместо планираните 11,5 милијарди, расходите треба да бидат намалени за 13,5 милијарди евра до 2014 година, јави МИА од Атина.
"Не сакам да ме обесат на Синтагма. Ние треба да преживееме, да се задржиме под чадорот на еврото затоа што тоа ќе не заштити од сиромаштија каква што досега не сме почувствувале#, рече грчкиот министер за финансии во интервју за „То Вима“
XS
SM
MD
LG